Munkavédelmi lábbeli: hasznos tudnivalók a mindennapokra

A munkavédelmi lábbelik piacán sok jobbnál, jobb termékkel találkozhatunk, viszont a megfelelő döntés meghozatalához szükség van az átlagostól jóval több információ ismeretére is. Ezen információk hiányában nem biztos, hogy a hosszútávon legjobb döntést fogjuk meghozni. Ebben a bejegyzésben ezen információk közül próbálunk összeszedni jó párat.

Munkavédelmi lábbelik szabványai

A munkavédelmi cipőkre, bakancsokra mint védőeszközökre Európai szabványok vonatkoznak. Nézzük is, melyek ezek:

EN 20344 – Lábbelik általános vizsgálati módszerei

EN 20345 – Biztonsági lábbelik

EN 20346 – Védőlábbelik

EN 20347 – Munkalábbelik

EN 381-3 – Kézi láncfűrészek ellen védő lábbelik

EN 13287 – Csúszás elleni vizsgálatok

EN 13832 – Vegyszerek elleni védő lábbelik

EN 50321 – Villamosan szigetelő lábbelik

EN 15090 – Tűzoltó lábbelik

Minősítési tanusítványok

Az ilyen védőeszközökre, mint a munkavédelmi lábbelik az Európai Unió jogszabályai vonatkoznak. Ezen vonatkozó jogszabályokat, és jogszabályi változásokat a 2/2002. (II.7.) Sz.Cs.M tartalmazza, mely még a csatlakozásunk előtt megjelent. A új rendeletnek megfelelően a tagállamoknak be kell illeszteni a nemzeti jogrendjébe ezen elvárásokat. Egységes követelmények rögzítik a védőeszközök gyártási, vizsgálati és tanúsítási folyamatainak szabályozását is.

A rendelet három kategóriába sorolja a védőeszközöket, melyek az alábbiak lehetnek:

  1. kategória – melybe azon lábbelik tartoznak jelen esetben, melyek kisebb védelmi képességgel rendelkeznek. Ezek egyszerűbb védőeszközök, melyeknek a tanúsítványát maga a gyártó is kiadhatja, amennyiben az EU területén gyártották a terméket.
  2. kategória – melybe az első és harmadik kategóriába nem eső termékek tartoznak.
  3. kategória – melybe minden olyan védőeszköz beletartozhat, amely védelmet nyújt nagyobb hatások ellen. Azaz a kategóriába eső termékek védelmet nyújtanak a balesetek, egészségkárosodást okozó hatások ellen, illetve a súlyosabb visszafordíthatatlan károsodás ellen védő eszközök is.

A második és hamadik kategóriába eső termékekre a gyártótól független, különálló vizsgálati szerv adhatja ki a típus bizonyítványt. Természetesen az EU erre vonatkozó szabályozásainak megfelelően. Korábbi más rendeletek sem tették kötelezővé, hogy a minősítő bizonyítvány kísárje a védőeszközt.

A termékeken található CE jelölés igazolja, hogy a az adott védőeszköz minden érvényben lévő előírásnak maradéktalanul megfelel. A védelmi képességekre és a kategóriákra utaló piktogramok, honosított szabványok jelzései a legtöbb esetben a termékek csomagolásán találhatóak.

Ha megfelelő munkavédelmi lábbelire van szükségünk, akkor célszerű a megfelelő szakértők segítségét igénybe venni. Az imént linkelt oldal esetében minden igény kielégítő információkkal és rugalmas háttércsapattal számolhatunk.